Dánia kőkemény üzenetet küldött Amerikának

2025. április 02. 20:35

A dán kormányfő szerint Grönland nem lesz az Egyesült Államok része.

2025. április 02. 20:35
null

Az Egyesült Államok nem fogja megszerezni Grönlandot – jelentette ki szerdán Mette Frederiksen dán kormányfő a királysághoz tartozó félautonóm szigeten tett látogatása alkalmával.

Az Egyesült Államok nem fogja megszerezni Grönlandot. Grönland a grönlandiaké” – hangoztatta Frederiksen háromnapos látogatásának kezdőnapján a sziget fővárosában, Nuukban.

Mint mondta, támogatni szeretné Grönlandot ebben „a nagyon-nagyon nehéz helyzetben”.

Látogatása megkezdése előtt a dán kormányfő arról beszélt, hogy célja Koppenhága és Nuuk kapcsolatainak erősítése és ezzel összefüggésben hangsúlyozta a tiszteletteljes együttműködést „a Grönlandra nehezedő hatalmas nyomás” idején.

Ezt is ajánljuk a témában

Frederiksen egyben ígéretet tett, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy szavatolja a grönlandiak egyenjogúságát a Dán Királyságon belül. 

Mindenekelőtt azonban a kül- és biztonságpolitikai helyzetet kell megvitatnunk, a geopolitikát, és azt, hogyan tudjuk kezelésbe venni ezt a nagyon-nagyon nehéz feladatot közösen, mert most minden erről szól” – fűzte hozzá.

Jens-Frederik Nielsen megválasztott grönlandi kormányfő, akinek koalíciós kabinetjét hivatalosan április 7-én iktatják be, üdvözölte Frederiksen látogatását mondván, hogy „Dánia marad Grönland legszorosabb partnere”.

Nielsen hétfőn a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy Grönland „tiszteletteljes” viszonyra törekszik az Egyesült Államokkal. 

Annexióról, Grönland megszerzéséről és a szuverenitás nem tiszteléséről beszélni azonban nem tiszteletteljes. Kezdjük ezért azzal, hogy legyünk tiszteletteljesek egymással, és építsünk ki nagyszerű partnerséget mindenben” – fűzte hozzá.

Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)

Nyitókép:Thomas Traasdahl / Ritzau Scanpix / AFP

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
snfbvksan
2025. április 03. 05:40
"kőkemény üzenet" A Mandiner cím szerint. Szerintem semmit mondás volt.
herden100
2025. április 03. 02:26 Szerkesztve
Francia - Brit - Német - Spanyol - Lengyel - Olasz - Dán csapatokat Grönlandra? HAJLANDÓK VAGYTOK??? 🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗🤗 Orosz támogatással? Vagy anélkül? Hm! Mi legyen? 🤗🤗🤗 Nem kellene rendezni a Balti tengeri viszonyokat stratégiai az nagyon hosszú távra? Tényleg olyan rossz ötlet kis szigeteket a Balti tengeren illetve Klapeida szigetét átadni Oroszországnak a három balti állam végleges és visszavonhatatlan szabadságáért cserébe? Tényleg olyan rossz ötlet megérteni az Orosz pufferzonák igényét és a VALÓS(!) Orosz biztonsági igényeket?
Reszelő Aladár
2025. április 02. 23:05
56 ezres sziget. Ha a USAID összes pénzét Grönlandra költötte volna, akkor évente 1 millió USA dollárral nyomnának el minden Grönlandit. Amúgy Dánia pontosan mit is keres ott? Csak nem egy szuperliberális állam területi nyilvántartásában maradt benn egy gyarmat? Ha az USA pontosan ugyanezt a jogállást megadná, akkor Grönland mivel járna rosszabbul? Vagy legyenek függetlenek, ha ennyire ragaszkodnak hozzá. Drága lesz, mert hal még csak akad, de se tűzhely, se lábos, se olivaolaj, se építőanyag, se üzemanyag, se semmi. A sziget önerőből életképtelen. Ezért vannak csak ennyien.
Nasi12
2025. április 02. 23:02
Az első ötletnél írtam, hogy egy idomitott bálna neki fog menni egy amerikai hadihajónak. Aztán lesz amerikai nemzetbiztonsági érdek. Ha szép szóval nem ment ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!